Bitcoin Cüzdanı Nedir ?  Nasıl Oluşturulur? Çeşitleri Neler

Bitcoin Cüzdanı Nedir ? Nasıl Oluşturulur? Çeşitleri Neler

8 Mayıs 2020 0 Yazar: admin

Bitcoin Cüzdanı Nedir?

Bitcoin Cüzdanı Nedir
Bitcoin  herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş ile ilişkisi olmayan elektronik bir para birimidir. Bitcoin, Blok zincirinin şifreli (kriptolu) yapısı nedeniyle kripto para olarak da tanımlanır. Fiziki bir birikim söz konusu olmayan bitcoin, yatırım piyasalarında adından oldukça fazla söz ettirmiştir. Son zamanlardaki yüksek dalgalanmaları ile yatırım yapıp yapmama konusunda karamsar kalan yatırımcılar da olmuştur. Kimine göre zararlı bir yatırım aracıyken kimine göre bir kar noktasıdır. Durum böyle olunca da kafalarda soru işaretleri oluşmaya başlamıştır. Bitcoin Nedir? Bitcoin Cüzdan Nedir? Bitcoin Nasıl Alınır? Gibi pek çok soru ile karşılaşmaktayız. Bu yazımızda Bitcoin Cüzdanı Nedir? Sorusuna açıklık getireceğiz.

1 - Bitcoin Cüzdanı Nedir ?  Nasıl Oluşturulur? Çeşitleri Neler

Bitcoin tarihi ile 2009 yılına dayanmaktadır. O zamandan günümüze gerek alım satım işlemlerinde gerekse ödeme yöntemi olarak kullanılmaktadır. Bu işlemler ne şekilde nerede gerçekleşmektedir? Bitcoin ile alışveriş ya da transfer yapmanız için bir cüzdana ihtiyacınız olacaktır. Bitcoin cüzdanı sahip olduğunuz bitcoinlerinizi depolamaya yaramaz yani bitcoinler fiziki olarak herhangi bir yerde var olamaz. Var olan tek şey blok zincirinde işleme alınan  girişlerdir. Sadece cüzdanınız da bulunan bitcoinlerinizi kullanabilmeniz adına genel ve özel olmak üzere iki çeşit anahtar barındıran kodlardır. Bitcoin cüzdanı, hesabınızdaki bitcoinlerinizi görmenizi ve bu bitcoinleri diğer kullanıcılarla transfer yapmanızı sağlar. Her bitcoin cüzdanının bir adres kodu bulunur. Bu kod uçtan uca 26-35 karaktere sahip rakamlar ve harflerden oluşur.

Genel anahtar bitcoin adresinizin diğer kullanıcılar tarafından görülen koddur. Bu adres ile transfer işlemleri gerçekleştirilir. Özel anahtar ise adından da anlaşılacağı üzere sadece sizin gördüğünüz ve hesabınızdaki bitcoinleri sadece başka hesaplara gönderebildiğiniz koddur.

Bitcoin cüzdan ile hesabınızdaki bitcoinlerinizi gerçek para birimlerine dönüştürmeniz mümkün değildir. Bitcoin hesabınızdaki bitcoinleri gerçek paraya dönüştürmek için aracı kurumları tercih edebilirsiniz.

Bitcoin Cüzdanı Çeşitleri

Bitcoin cüzdanı 3 çeşittir. Bunlar Masaüstü cüzdan, Kağıt cüzdan, online cüzdandır.

Masaüstü Cüzdan: Bilgisayarınıza indireceğiniz program sayesinde kendinize özel oluşturulmuş cüzdana sahip olacağınız cüzdan çeşididir. Hesabınıza ait genel ve özel anahtarlarınız bilgisayarın hafızasına kaydedilir.

Kağıt Cüzdanlar: QR kod şeklinde bir kağıt üzerinde adresinizin yazılı olduğu bitcoin cüzdan çeşididir. Bu kağıt üzerinde genel ve özel anahtarınız mevcuttur.

Online Cüzdan: Aracı kurumlar sayesinde bitcoin hesabınızın korunduğu ve internet üzerinde size tanımlanan bir cüzdandır. Diğer cüzdan çeşitlerine göre aralarında en güvenli cüzdandır. Bu cüzdanı internet alışverişlerinde kolayca kullanabilirsiniz.

Forexe Dair detaylı bilgi edinmek için buraya tıklayabilirsiniz!