İstanbul Borsası Hakkında Bilgiler

İstanbul Borsası Hakkında Bilgiler

3 Ağustos 2020 0 Yazar: admin

İstanbul Borsası İstanbul Menkul Kıymetler Borsası İstanbul Menkul Kıymetler Borsası 1986 yılında İstanbul Menkul Kıymetler Borsası adı altında kurulmuş ve yatırımcılara hizmet vermeye başlamıştır. Ajans, kuruluşunun başında küçük ölçekli hizmetlere başladı ve hizmetleri ve yatırım seçeneklerini artırarak kapsamlı hizmetler verdi. 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu’nun (30 Aralık 2012’de yürürlüğe giren ve kabul edilen) 138. maddesine göre İstanbul Menkul Kıymetler Borsası, borsa faaliyetlerine katılma yetkisine sahiptir. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası, hisse senetlerinin bugün sunulan yatırım opsiyonları için önemli bir belge olduğunu, Hazine bonoları, devlet tahvili, gelir payı sertifikaları, kurumsal tahviller, yabancı menkul kıymetler ve gayrimenkul sertifikalarının tamamı bu tür menkul kıymet işlemlerinden yapıldığını ve Türkiye’de oldukça uygun fiyatlı olduğunu söyledi. Yatırım tercihi olarak, sadece yatırımcılarına hizmet veren döviz şirketleri için ikinci sırada tercih edilen ve yaygın olarak kullanılan bir kurumdur.

Türkiye’de Borsa Tarihi

Kırım Savaşı’ndan sonra Osmanlı İmparatorluğu, dış pazarlardan sağladığı kredilerin (devlet tahvili, hisse senedi işlemleri) sonucu bir borsa kurmak zorunda kaldı. Osmanlı İmparatorluğu’ndaki ilk borsa 1866 yılında Dersaadet Tahvilat Menkul Kıymetler Borsası adı altında kuruldu. İstanbul Borsası 1904’ten bu yana, yeni menkul kıymet alım satım yönetmelikleri ve taslakları formüle edildi ve en son yönetmelikler sadece 1906’da formüle edildi.

Çin Cumhuriyeti sırasında, 1922’de çıkarılan yeni düzenlemelere göre, borsa mevcut formu kabul etti ve hem borsalar hem de döviz ticareti, döviz işlemlerine aitti. Osmanlı İmparatorluğu zamanından bu yana, Türkiye’de borsa kurma çalışmaları başlamıştır. 1959’dan sonra döviz işlemleriyle ilgili durum borsadan tamamen kaldırıldı.

İstanbul Borsasının Hedefi

İstanbul Bossa’nın amacını yazmadan önce, kısaca borsa nedir ? Bu kavramdan bahsedelim Borsa; emtiaların ve değerli belgelerin, ticari araçların ve emtiaların alım satımının yapılabileceği alıcı ve satıcıları bir araya getiren kurumsal pazardır.

BİST 100, 50, 30 Endeksi Nedir?

Borsa takipçileri tarafından sıklıkla kullanılan ve ticareti yapılan BIST 100, BIST 50 ve BIST 30 nedir? Borsada para kazanmak istiyorsanız, borsa endeksini, yukarıda yazdığım konsepti anlamanız ve karşılık gelen önlemleri almanız gerekir. Çünkü endeks ülkenin yatırım sektörü ve borsaya genel bakış hakkında bilgi veriyor. İMKB’de 3 endeks bulunmaktadır. Bunlar BIST 30, BIST 50 ve BIST 100 endeksleridir.

Benzer şekilde, Türkiye’nin İstanbul’daki borsaları ile alım satım yaparken global olarak döviz ve değerli hisse senetleri ticareti yapabilirsiniz. Peki forex nedir ve nasıl oynanır? Daha ayrıntılı bilgi için yazımı okuyabilirsiniz.