Borsa Nedir Nasıl Oynanır?

Borsa Nedir Nasıl Oynanır?

30 Nisan 2020 0 Yazar: admin

Borsa Nedir Nasıl Oynanır

Borsa denilince hepimizin aklına para birimleri, bu birimlerden alım-satım işlemleri yapma ve borsanın düşmesi ve yükselmesi gibi kavramlar gelir. Borsa İstanbul, Türkiye’de kendi yönetim kurulunun vermiş olduğunu kararlar ile yönetilip, kontrol edilir. Ayrıca 6/12/2012 tarihinde alınan bir kararla 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu ilkeleri doğrultusunda Sermaye Piyasası Kurulu tarafınca da denetlenir. Bu yazımızda, Borsa Nedir? Nasıl Oynanır? soruları başta olmak üzere, Borsa’yı detaylıca inceleyelim.

Borsa Nedir

Borsa Nedir Nasıl Oynanır
Borsa, ticaretle ilgili olan bütün kıymetli evrakların ve malların sürekli el değiştirdiği kurumsal bir piyasadır. Kısacası emtiaların yani satılacak malların ve hisse senetlerinin alım-satım işlemlerinin yapıldığı yerdir. Bu emtialar ve hisseler; aracı kurum, alıcı ve satıcı arasında el değiştirirler. Bunlar bölünmez bir bütündür, biri bile olmasa borsadan söz edilemez çünkü eğer alıcı, satıcı ve aracı kurum olmazsa arz-talep ortamı yaratılamaz ve borsa işlemleri gerçekleştirilemez. Bu enstrümanların arasındaki işlemler elbette belli bir kurala göre meydana gelir. İşlemler elektronik bir ortamda gerçekleştirilebilir yani yüz yüze bir işlem yapma zorunluluğu yoktur. Bu sayede de bir alıcı ile bir satıcı, birbirlerinin isimlerini bilmeden de alım-satım yapabilirler. Yüz yüze yapılmayan işlemlerde talimatlar, borsanın bünyesine ait olan bir havuzda bir araya getirilir. Burada bu emirler ve talimatlar, kriterlerine göre eşleşirler. Eğer bir eşleşme mümkün değilse, emir söz konusu olmaz. Örnek verecek olursak, bir hisse 50 TL’den almak isteniyor. Satıcı olan bir kişi de aynı hisseyi 50 TL’den satmak için emir verirse, bu iki emir birbiriyle eşleşir. Alıcı için alış; satıcı için satış işlemi gerçekleşmiş olur. Borsa, bu gibi komutların belirli bir kurala göre meydana geldiği ve kurumsal bir altyapısı olan bir piyasadır. Borsaların kurumsal kimlikleri vardır, bu durum; borsaların her birinin kendine ait özellikleri olmasından ve her birinin kendi kuralı olmasından ötürü ortaya çıkıyor. Örneğin, Londra Borsası ve Borsa İstanbul yatırım araçları bakımından ve işlemlerin yapılma tarzlarından dolayı birbirinden farklıdır.

Borsaların piyasa ya da pazar olarak değerlendirilmesinin sebebi ticaretle ilgili olan ve ticarete dayalı malların alım-satım işlemlerinin yapılmasıdır. Bir ürün piyasasından bahsedecek olursak, o ürüne ait tüm işlemlerin yapıldığı,  ürünün alım-satım işlemlerinin gerçekleştiği ve alıcıyla satıcının bir araya geldikleri yer olduğundan söz edebiliriz. Bu yüzden piyasa o ürünün adını alır ve o isimle anılır. Örneğin; petrol piyasası.

Borsanın yükselmesi, batması, çıkması, rekor kırması gibi söylemler her gün dilden dile dolaşır. Bu gibi söylentiler borsanın farklı anlaşılmasına sebebiyet veriyor olabilir ama borsa dediğimiz piyasaların dünyaya ve bulunduğu ülkenin ekonomisine çok büyük katkıları vardır; bu yüzden onların yararsız olduğunu söylemek yanlıştır.

Borsa Nasıl Oynanır

Borsa Nedir Nasıl Oynanır
Borsanın nasıl oynandığı kısa vadeli alım-satım işlemleri ile ilgilidir. Bir yatırımcı, kısa ya da uzun vadeli dönemleri göz önüne alıp yatırım yaparak kâr elde etmeye çalışır. Zaman geçtikte bu durum yatırımdan ziyade bir oyuna dönüşebilir. Bu gibi işlemlerde risk almak büyük bir sorumluluktur. İşlemin yapılacak olduğu hisseler genel olarak birilerinin denetimi ve kontrolü altındadır. Dolayısıyla, işlem yapılırken kazananın genelde kasa olduğunu söylemek mümkündür. Bir kişi, aldığı ve sattığı hisse senetlerinin fiyatlarını ve fiyat hareketliliğini göz önüne alarak yatırım yapar ve bu yatırımdan faydalanmayı ister. “Borsa Oynama” tabiri, gerçekten yatırım yapan bir yatırımcının hoş karşıladığı bir tabir değildir.

Borsa, bir şirketin sattığına, ürettiğine, geleceğine ve elde ettiği kâra/zarara ortak olunmasıdır. Yani, kumar oynama, iddaa oynama, at yarışı oynama gibi durumlarla eşdeğer değildir ve öyle tutulmamalıdır. Yatırımcı, şirkete ortaktır, yeri geldiğinde kârdan da pay alır, zarara da ortak olur. Bir yatırımcı, şirketin yatırım yapmak istediği zaman ya da borçlarını ödemek için sermaye artırımı yapmak istediği zaman, elindeki hissenin oranını göz önüne alarak şirkete yardımda bulunabilir ve destek verebilir. Bir şirket, yatırım yaptığı kadar üretir, ürettiği zaman daha çok satar, daha çok işgücüne ihtiyacı olur yani daha çok insan çalıştırır, daha çok vergi vermek durumunda kalır.  Bu durumlar da, şirketin devamlılığı ve ayakta kalması açısından çok önemlidir. Bu sayede de, ülke ekonomisine ve para birimine destek sağlamış olur. Bu yüzden de borsa dediğimiz şeyi bir oyun oynamaktan çok daha fazlasıdır.

Borsa Analizleri

Borsa Nedir Nasıl Oynanır
Borsada işlem yaparken alım-satım yapmadan önce, yatırımın durumunu gözden geçirmek ve analiz yapmak gelecekteki kâr ve zarar açısından çok önemlidir. Öncelikle yatırımcılar yatırım yapacağı şirketi araştırmalıdır. Yapılacak analizlerin, en yüksek kârı sağlaması açısından, öğrenilmeleri gerekmektedir. Finansal piyasalarda 2 çeşit analiz yöntemi vardır. Bunlardan ilki Temel Analiz ve ikincisi de Teknik Analizdir.

Temel Analiz: Asıl amacı makroekonomik faktörler ve bu faktörlerin döviz fiyatlarına ve para birimlerine etkisini göstermektir. Ekonominin temel ekonomik verilerini yorumlayarak, ileride gerçekleşebilecek para birimlerinin ve döviz kurlarının hareketlerini öngörerek analizini yapmak Temel Analizin başlıca görevidir. Fiyatlardaki hareketlenmelerin analizi yapılırken, dünyadaki finans piyasalarının mevcut konumu, devletin içinde bulunduğu ve yürüttüğü ekonomik siyaset ve siyasi gelişmeler, fiyat eğilimleri, geleceğe yönelik tahminler ve hepsinin yorumu çok büyük önem taşır. Yaşanılan değişik etmenler ve bunu yüzünden oluşan döviz fiyatlarının hareketliliği ülkenin ekonomik durumunu gösterir. Bu yüzden de Temel Analiz, piyasa analizinin en zor ve en önemli analiz çeşididir.

Teknik Analiz: Geçmişte olan fiyat analizlerine bakılarak, oluşabilecek fiyat iniş-çıkış hareketliliğini önceden tahmin edebilmek için kullanılan analiz türüdür. Geçmişteki verilere bakılarak analiz edildiği için güvenilirdir. Temel Analize kıyasla çok daha gerçekçi sonuçlar ortaya çıkar. Piyasalarda işlem yapılırken oldukça fazla kullanılır.

Teknik Analiz, küresel yani genellikle her piyasada kullanılabilir bir yöntemdir. Analiz yapılırken, grafik çözümlemesi ve okuması oldukça önemli bir konudur. Deste, trend, direnç, alçalan ve yükselen kanal gibi teknik analizin temel kavramları olan bu terimleri bilmek de teknik analizi iyice kavramak için gereklidir.

Teknik analizde fazlaca indikatör vardır. Ne kadar güvenilir olsa da indikatörler için tamamen garanti verir diyemeyiz. Bir piyasada başarılı olan indikatör, başka bir piyasada başarılı olacaktır diyemeyiz. Bunun dışında, grafik analizi yapılırken zaman dilimi de sonuç üzerinde etkili olacaktır. Yani, günlük bir grafikte kullanılan indikatör, aylık bir grafikte kullanılan indikatörle aynı olmayacaktır. Tek bir grafik ya da indikatör göz önüne alınarak alım-satım işlemi yapılmamalıdır. Alım-satım yapılacak olan piyasanın uzun bir süre analiz edilmesi ve incelenmesi gerekmektedir.

Borsa İşlem Saatleri

Borsa, günümüzde artık elektronik olarak da kullanıldığı için borsanın işlemlerinin görüldüğü saatler artık hemen hemen her insan için merak konusu oldu. Türkiye’nin borsası Borsa İstanbul’a bağlıdır. Borsa İstanbul’un çalışma günü ve saatleri şu şekildedir. Resmi izinler ve tatiller haricinde sabah 09.40 ve akşam 18.05 saatleri arası hizmet vermektedir. Borsa İstanbul hafta sonu yani Cumartesi ve Pazar günleri hizmete kapalıdır.

Borsa Haram Mı Caiz Mi?

İslam dininin ağırlıklı olduğu ülkelerde ekonomik olaylar her zaman bir tartışma konusu olmuştur. İnsanlar, borsada yapılan işlemlerin caiz olup olmadığını hep sorgulamışlardır. Ne yazık ki, bu konuda ortak bir karar alınamamış ve farklı cevaplar ortaya atılmıştır.

Borsada yapılan işlemlerin haram ya da caiz olup olmadığı işlem yapmak istenilen aracı kurumun ya da şirketin faaliyetlerine göre değişmektedir. Borsada yapılan bir yatırımın kumar oynamak ile benzeşmemesi gerekmektedir. Bu yüzden işlem yapılan şirketin bu konudaki tutumu çok önemlidir. Borsa sayesinde, şirketler devlete ve milletine yararlı pek çok iş yapmışlardır. Bu gibi durumlar kumarla bağdaştırılamaz. Bir şirketin hisse senedine ortak olmakta bir sakınca yoktur çünkü böylelikle, şirketin kârına ve zararına ortak olunmuş olur ve istenilen zamanda hisseler başkasına devredilebilir. Borsada böyle yapan birçok şirket vardır. Bu konuyu yatırımcı değerlendirmelidir.

Borsa İle Para Kazanmak

Her yatırımcının borsa piyasasına girme amacı kâr elde etmektir. Peki, borsadan nasıl para kazanılır ve para kazanmak için ne yapılmalıdır. Öncelikle, borsanın mantığını anlamak gerekiyor. Temel mantık; düşükten almak ve yüksekten satmaktır, elbette bunun yapılabilmesi için fiyatların ne zaman düştüğünü ve ne zaman yükseldiğini bilmek gerekiyor. Yatırım araçlarını iyi tanımak, fiyatların nasıl hareket ettiğini anlamak için çok önemlidir. Hangi olayla düşüp, hangi olayla yükseldiğini bilmek bir yatırımcının işini oldukça kolaylaştırır. Para kazanmak isteniyorsa, önce bilgi sahibi olmanın ve deneyim seviyesinin iyi derecede olması önemlidir. Bir yatırımcının deneyimi ne kadar çoksa ve donanımı ne kadar iyiyse o kadar iyi sonuçlar elde edecektir. Diğer önemli olan durum da, bir yatırımcının kendi stratejisiyle ilerlemesidir.

Borsa başkalarının söyledikleriyle hareket edilecek bir piyasa değildir. Bu tutumu sabırlı bir şekilde sergilemekte her zaman fayda vardır. Borsada riskler yokmuş gibi davranılmaması gerekmektedir. Risklerin olduğu hep göz önüne alınmalıdır ve önemli olan risklerin nasıl kontrol edileceğidir. Para varsa risk vardır, para her an kaybedilebilir. Kaybetmek istemeyen bir yatırımcı her zaman gerekli önlemleri almalıdır. Borsa piyasasında yatırım yapmak iyi bir fikir olsa da, yatırımcı psikolojisi de önemli bir etkendir. Uzun vadeli yatırım yapmak isteyen bir yatırımcı, her zaman ileriyi düşünerek hareket etmelidir, zamanla harcanacak para ve zamanın ilerlemesi sebebiyle sosyal yaşantıdaki değişiklikler ve olumsuz etkiler her zaman düşünülmelidir.

Borsa Mı Forex Mi?

Tabii ki her yatırımcı, en çok nerede kar elde edebiliyorsa, o piyasayı tercih etmek ister. Böylece, o piyasanın avantajlarını kullanarak istediği kârı elde etmesi kolaylaşır.

Borsa ve Forex yatırımcılara bugüne kadar yapmış olduğu birikimleri en iyi şekilde değerlendirme imkânı sunar. İkisi de finansal piyasalardır ve yasal oldukları için güvenilirdir bu sayede karşılaşılacak problemleri en aza indirmiş olurlar. Böylece yapmak istenilen işlem güven içinde yürütülebilir çünkü önemli olan yatırılan parayı en iyi ve en kârlı şekilde yönetmektir.

Forex piyasasını borsadan ayıran özellikleriyle incelersek, daha avantajlı olduğunu söyleyebiliriz. Kaldıraçlı alım-satım işlemlerinin yapılması Forex’i en ve en etkili kılan yapıdır. Kaldıraç sayesinde, küçük yatırımlarla çok büyük kazançlar elde edilebilir. Forex, demo hesaplar açılarak yatırımcıya gerçek yatırımını yapmadan önce sanal bir şekilde bir yatırım yaparak tecrübe kazanmayı sağlar ve bu sayede deneyimler arttırılarak yatırımın en verimli şekilde yapılması sağlanır.

Forex’te işlem saatleri borsa kadar sınırlı değildir. Borsa, Borsa İstanbul aracılığıyla işlem saatlerini belirler ve Forex’te bu gibi bir sınırlama yoktur bu da Forex’i tercih etmek için güzel bir sebeptir. Forex’in işlem hacmi çok büyüktür, gün içinde ortalama 6 trilyon doları aşkın bir hacme sahiptir. Bu sayede de nakit akışı çok hızlıdır. Günlük işlem hacminin çok büyük olması, kısa vadede yüksek getiriler elde etmeyi mümkün kılar. Normal şartlarda borsada uzun bir vadede elde edilecek kâr, Forex’te saatlik olarak elde edilebilir. Çok sayıda yatırım aracı olan Forex, sunmuş olduğu imkânlar sayesinde; her yatırımcı kazanmak istediği parayı, istediği ürüne yatırım yaparak elde edebilir. Böylece yatırımın asıl amacı gerçekleşmiş olur. Çünkü belirtmiş olduğumuz gibi Forex piyasasını diğer piyasalardan ayıran özellikleri onu borsa piyasasından da ayırmış olup daha cazip hale getirmiştir. Yatırımcılar, yatırım yaparken kendilerine en çok kazandıran piyasayı tercih ederler bana göre yatırımcılarına sunduğu imkânlarla Forex’in daha çok kazandırdığını söylemek mümkündür.

Borsa Nedir Nasıl Oynanır yazımızdan sonra
Viop nedir yazımıza buradan ulaşabilirsiniz!