Ekonomik Takvim Nedir ? Nasıl Yorumlanır ?

Ekonomik Takvim Nedir ? Nasıl Yorumlanır ?

18 Ocak 2021 0 Yazar: admin

Ekonomik Takvim Nedir ? Ekonomik takvim, temel analizin temel taşlarındandır. Ekonomik takvimde açıklanan her verinin detaylı bir şekilde incelenmesi gerekir. Detaylıca araştırıp takvim yorumlamayı başardığınız zaman forex işlemlerinde oldukça kazanç sağlayabilirsiniz. Sadece böyle işlem yapsanız bile başarılı olursunuz.

Canlı Ekonomik Takvim

En sol sütunda veri ve açıklamalarının zamanı gösterilir. Devamında para birimi vardır. Boğa sembollerinin olduğu yerde önem seviyesi gösterilir. Örneğin, 3 boğa çok önemli anlamına gelir. Buradan yapılan açıklamalar önemli fiyat hareketlerine neden olur.

Sağ tarafta ise önceki veriyi, beklentiyi ve açıklanan gösterilir. Ani fiyat hareketleri sonucunda ilgili gün ve verilere bakıldığında ekonomik takvimde beklentinin dışında verilerle karşılaşırsınız. Verilerin ne gösterdiğine göre işleminizi kapatır ya da devam edersiniz.

Ekonomik Takvim Nedir?

Ekonomik takvim, hafta içerisinde açıklanması beklenen önemli ekonomik verilerin ya da toplantıların ve basın açıklamalarının saatini ve önem derecesini gösteren takvimdir. Burada önceki rakamlar ve önde gelen verinin beklenen rakamlarına ulaşabilirsiniz.

Fiyatlar çok hareketli ilerler. Veri açıklanır açıklanmaz aniden fırlamalar ya da düşmeler olur. Önceden beklentinize göre işleme girdiğiniz takdirde takvimde veri açıklandığı an kara geçebilirsiniz.

Ekonomik Takvim Nasıl Yorumlanır?

Ekonomik Takvim Nedir ? Takvimin içinde belli aralıklarla açıklanan veriler vardır. Faiz, istihdam, enflasyon, tüketici güveni, tüketici harcamaları gibi konularda veriler açıklanmaktadır. Düzenli şekilde bu verileri takip eden yatırımcılar ve robotlar vardır.

Fed Faiz Kararları

Ekonomik takvimin en önemli verisidir. ABD’nin merkez bankası olan Fed, yılda sekiz kere altı haftada bir faiz kararını açıklar. Fed başkanı ve üyelerinin yaptığı açıklamalr sonucunda hem borsalar da hem de tahvil piyasasında hareketler oluşur ve yatırımcılara işlem fırsatları sunar.

Tarım Dışı İstihdam Verisi

ABD tarafından açıklanan veri dolarda fiyat hareketlerine neden olur. Tarım sektörü dışında istihdam sayısını gösterir. Ekonomik takvimdeki en önemli verilerden biridir. Bu veriyi takip ederek haftada 1 kere işlem yapan yatırımcılar bile kar elde eder. Her ayın ilk cuması Türkiye saatiyle 16.30’da açıklanır.

Gayri Safi Yurt İçi Hasıla

Bir ülkede yıl içinde üretilen toplam mal ve hizmetlerin değerini gösteren veridir. Çeyrekten çeyreğe açıklanır ama Kanada gibi ülkelerde aylık veriler olarakta açıklanmaktadır. Eğer açıklanan veri beklenen veriye yakın ise, veride artış yaşansa bile fiyatta aynı oranda artış olmayabilir. Çünkü piyasalar ona göre işlemlerini yaparak fiyatlandırma yapmış olabilir.

İşsizlik Oranı

Abd’den her ayın ilk cuması yayınlanır. %5-%4 arası işsizlik oranıdır. Kriz zamanlarında %10 olur. Beklentiden düşük ise pozitif, yüksek ise negatif bir etki olur.

Perakende Satışlar

ABD’den her ayın ortasında açıklanır. Perakende satışların aylık ve yıllık değişimleri bulunur. Beklentiden yüksek olduğunda pozitif, beklentiden düşük ise negatif etki yaratır.

PMI Verileri

Türkçesi Satın Alma Müdürleri Endeksi’dir. Ekonominin genel durumuyla ilgili ipuçları verir. 50.0 üzerinde olması sektördeki iyileşmeyi, altında olması ise kötüleşmeyi gösterir.

Günlük haberleri takip edebilmek için Haberler kategorimizi inceleyebilirsiniz.