Gümüşe Yatırım Doğru Mu?

Gümüşe Yatırım Doğru Mu?

24 Ekim 2020 0 Yazar: admin

Elimizdeki birikimimizin değerini kaybetmemesi ya da değer kazanması için gelecekte değeri artacak finansal ürünlere yatırımı yaparız. Yatırım için seçtiğimiz ürünler avantajlarına göre belirlenebilir. Biz bu yazımızda Bir emtia olan gümüşe yatırım seçeneğinden bahsedeceğiz.

Altın emtialar arasında en çok tercih edilen yatırım aracıydı. Yakın zamanda artan fiyatlarından dolayı yatırımcılar yeni yatırım aracı arayışlarına girdi. Bu yatırım aracı altın gibi güvenli bir liman özelliği taşımalıydı. Altına alternatif arayışları sırasında yatırımcıların en çok aklına yatan emtia ise gümüş oldu. Gümüşe bu güvenli liman özelliğini veren özelliklerine gelin birlikte bakalım.

Gümüş Para Olarak da Kullanılan Bir Yatırım Aracıdır

Gümüş eski zamanlardan bu yana birçok medeniyette para olarak kullanılmıştır. Gümüş ve altın için paranın nihai şekli denilebilir. Kağıt paranın değeri düştüğü gibi gümüşün değeri düşmez. Fiziksel anlamda bir para olarak değerini uzun vadeli olarak korur. Gümüş altından çok daha önceleri para olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Fiziksel Olarak Gümüş Daha Elverişlidir

Günümüzde sanal paraların git gide yaygınlaşması ile birlikte insanlar büyük miktardaki paralarını güvenli ortamda, ellerinin altında bulundurma tercihinden uzaklaştı. Gümüş bu konuda oldukça elverişli. Dilediğiniz yere götürebilir dilediğiniz şekilde saklayabilirsiniz. Günümüzde çok hızlı bir şekilde yaygınlaşan ve çeşitlenen sanal para birimleri gibi hack’lenme risklerinden de uzaktır.

Gümüş Ucuz Bir Yatırım Amacıdır

Gümüş altına ve diğer yatırım araçlarına göre çok ucuz bir yatırım aracıdır. Bu yüzden altının fiyatları artması ile birlikte yatırımcılar gümüşe yatırım yapmaya yöneldi. Fiyatları diğer yatırım araçlarına göre ucuz olmasına rağmen enflasyondan, ekonomik krizlerden koruyabilen bir yatırım aracıdır. Pahalı olduğu için altın alamıyorsanız rahatlıkla gümüş alabilirsiniz.

Gümüşü Bozdurmak Diğer Yatırım Araçlarına Göre Kolaydır

Elinizdeki altın birikimini nakde ihtiyacınız olduğu zaman bozdurmakta zorlanabilirsiniz, karar vermesi zordur fakat gümüşü rahatça nakde çevirebilirsiniz.

Gümüş Boğa Rallisi Sırasında Çok İyi Performans Gösterir

Gümüşün piyasası altın piyasası ile kıyaslandığında çok küçük kalıyor. Gümüş piyasasında volatilite yüksek olduğu için ayı piyasası gördüğünde çok daha fazla düşer. Haliyle Boğa Piyasası gördüğünde de altından fazlaca yükselecektir.

Gümüş Stokları Gittikçe Azalıyor

Gümüş kullanımı hem endüstriyel anlamda hem de kültürel anlamda giderek artıyor. Gümüş mutfak eşyalarında, cep teflonlarında, elektronik eşyalarda, tıbbi aletlerde çok fazla tercih ediliyor. Gümüş iyi bir iletken, sağlam bir maddedir. Bu sebeplerden ve kullanım alanlarından dolayı stokları azalan gümüş bu açıdan da elinde gümüş olan yatırımcıları avantajlı konuma getiriyor.

Bu incelediğimiz yönlerine baktığımız zaman gümüşün önemli bir yatırım aracı haline geldiğini görüyoruz.

Bu yazımız gibi finansal anlamda daha çok bilgilendirecek yazılar ve haberlerimiz için buraya tıklayın.