İkili Opsiyon Nedir ? İkili Opsiyon Ticareti

İkili Opsiyon Nedir ? İkili Opsiyon Ticareti

13 Mayıs 2020 0 Yazar: admin

 İkili Opsiyon Nedir ?

Herkes birikimlerini değerlendirmek ister. Gerek yatırım yaparak gerek altın alıp yükselmesini bekleyerek gerekse borsada hisse senedi alarak bir şekilde elindeki birikimi değerlendirerek parasını katlamak ister. Böylece önüne çıkan seçenekleri doğru seçmiş olmak önem arz etmektedir. Para kazanmak için yatırım yapmak isteyen yatırıcılar ikili opsiyonu tercih etmektedir. Peki bu İkili Opsiyon Nedir? Birçok yerde duyduğumuz hatta hayatımızın bazı yerlerinde farkında olmadan kullandığımız ikili opsiyonu yakından inceleyelim.

İkili opsiyon Nedir ? İkili opsiyon, seçmiş olduğumuz aktiflerin pozitif mi negatif yönde mi hareket göstereceğine yönelik tahminlerimize göre işlem yapılan piyasadır. Burada aktif olarak bahsedilen şeyler; döviz, altın, hisse senedi ve benzeri yatırım araçlarıdır. Bu aktiflerden birinin pozitif yönde hareketleneceğini tahmin etmeniz doğrultusunda pozisyon açarsanız tahmininiz doğruluğunu gösterdiği durumda çok yüksek paralar kazanabilirsiniz. Yani karışık finansal piyasadan uzak durarak risk almaktan çekiniyorsanız ve kısa vadede yüksek paralar kazanmak istiyorsanız ikili opsiyon tam size göre. İkili opsiyon borsadan gerçekleştirilen opsiyon alış satışlarından farklıdır. Burada yatırım yapılan varlığın belirlenen vade süresi içerisinde alım satımı mümkündür. Yani kısacası tahminler üzerine para kazanmayı temel alan ikili opsiyon daha çok kumar ile karıştırılmaktadır. Fakat buradaki büyük somut bir yatırımın olması ve yasal yollarla para kazanmayı amaçlamaktır.

İkili Opsiyon Ticareti

Kısa vadede yüksek kazançlar elde etmenizi sağlayan bu yol ile %75-%80 arası kar elde etmeniz mümkündür. Tabi ki bu kazancı doğru tahminler yaparak elde edebilirsiniz. Aksi halde bu oranlar sizin zararınıza işleyebilir. Bunun önüne geçmek için bazı aracı kurumlar herhangi bir zararla karşılaşıldığı durumda paranızın sıfıra inmemesi adına yatırılan paranın %15’ ini geri ödemektedir. Böylece büyük zararlara uğrayarak paranızı kaybetmenin önüne geçilmektedir.

İkili opsiyon piyasasında yatırım yapmanın belirli şartları vardır. Bunlardan biri hesabınızda 10-5.000 amerikan doları para bulunmasıdır. Yatırım noktasında forex ve borsa gibi piyasalarda olduğu gibi bir bilgi ve deneyime sahip olmalısınız. Her ne kadar basit bir işlem gibi gözükse de uygulamada zorluk çeken birçok yatırımcı vardır.

İkili Opsiyonlar

İkili opsiyonun 3 çeşidi vardır. Bunlar; Aralık opsiyonu, Aşağı-yukarı opsiyon, Temas opsiyonudur.

Kısaca aralık opsiyonu getirisi en yüksek opsiyon, aşağı-yukarı opsiyon adından da anlaşılacağı üzere fiyat dalgalanmalarını inceleyen, kolay para kazanma yolu olarak görülen ve en çok tercih edilen opsiyon, temas opsiyonu ise piyasaya yeni girmiş kendilerini geliştirmek isteyen yatırımcıların tercih ettiği opsiyon çeşididir.