Phil Knight: Elli Dolardan Yıldızlara

Phil Knight: Elli Dolardan Yıldızlara

17 Ekim 2020 0 Yazar: admin

Bugün insanların ayakkabılarına, şapkasına, cüzdanına, çoraplarına, ceketine, spor ürünlerine ulaşmış bir isimden bahsedeceğiz; Phil Knight. Nike dendiği zaman 7’den 70’e herkesin duyduğu, gördüğü ve bildiği bir markadan söz etmiş oluyoruz. Bir cadde yürürken akıllara kazınmış amblemini görmek için 3 saniye etrafımıza bakmamız yeterli oluyor.

Bu devasa markayı ortaya çıkaran isim ise Phil Knight. Üniversite yıllarında Stanford Üniversitesinde bir yandan koşu ille ilgileniyordu. İyi, yetenekli bir atletti ancak ulusal düzeyde bir atlet de denemezdi. Phil ayakkabı sektörünün yeterince gelişmemiş olduğunu görüyordu. Piyasadaki diğer ayakkabı markalarının atletlerin ihtiyaçlarını karşılamadığı yetersiz olduğunu düşünüyordu. Girişimci ruhu o sıralarda devreye girdi. İyi ve kaliteli bir ayakkabı üretilmesi halinde sektörde önemli bir yere gelinebileceğini gördü ve babasını bu sektöre girmek için ikna etti.

Japonya’ya giderek Onitsuka Şirketi ile zorlayıcı ama sonunda ikna ettiği bir görüşme yaptı. Bunun ardından elli dolara ihtiyacı vardı. Babasına söyledi ve elli doları aldı. Daha sonra beklediği ilk ayakkabılar Onitsuka şirketinden geldi ve bu ayakkabıları koşu antrenörü Bowermann’a gönderdi. Tek ihtiyacı olan Bowermann’ın birkaç ayakkabı satın almasıydı. Devamının geleceğini düşünüyordu. Umduğundan çok daha iyisi başına geldi ve Bowermann Phil’in hayali şirketine ortak oldu.

Knight , batı yakasındaki tüm koşu takımlarını gözüne kestirmişti. 1966 yılını 84.000 dolar kazanç ile kapattı. Bu sıralarda ezelden beri rakip olduğu Adidas markası ile karşılaştı ve şimdi rekabet başlıyordu.

Satışlarına iyi rakamlarla devam eden Phil’i görmek için Onitsuka firması Amerika’ya gelir fakat gördükleri ofis onları tatmin etmez. Satışlar ise gördükleri manzaraya göre çok iyiydi. Anlaşma yapmak istediler. Phil beş sene isterken Onitsuka üç senelik anlaşma yaptı. Daha sonraki yıllarda Phil kendi kanatları ile uçmak istedi.

Nike asıl burada başlıyordu. İsim bulma sürecinde Phil’in yunan Mitolojisi düşkünlüğü, Nike kelimesinin tek heceli olması, sert ünsüz barındırmaması Nike’ın isim olarak seçilmesine sebep oldu.

Nike’ın satışları gayet iyi gidiyordu. 1974 sonlarında satış rakamları 8 milyonu gösteriyordu. Nike yine de maddi sıkıntılar ve tedarikçi sıkıntıları çekiyordu. Bu yüzden Nike markası dönüm noktası olarak yalnızca sporculara değil bütün insanların günlük hayatta giyebileceği ürünler ortaya çıkartmaya başladı. Ve günümüzdeki haline kadar geldi.

Bunun gibi başarı ve girişim hikayeleri için buraya tıklayın.