XAU/USD Paritesi Temkinli Davranıyor

XAU/USD Paritesi Temkinli Davranıyor

4 Mart 2021 0 Yazar: admin

XAU/USD paritesi, şimdiye kadar, azalan kanal desteği ile çakışan 1700 $ işaretini koruyor. XAU/USD’nin azalan kanal desteğine karşı temkinli davrandığını söyleyebiliriz. Öte yandan günlük grafikteki teknik göstergeler, aşırı satım koşullarının düşüş eğilimindeki tüccarlar için bazı tedbirler alınacağını ortaya koyuyor.

Gün içi toparlanma kazançlarını sermayeye dönüştürmek için mücadele eden altın, 1721 $ bölgesi yakınlarında yeni bir arzla karşılaştı. Emtia, son saatlerde 1707-06 dolar civarında düşüş yaşadı. Çarşamba günü gösterdiği dokuz ayın en düşük seviyesinin mesafesi içinde kaldı.

ABD doları ise dolar cinsinden altın üzerinde aşağı yönlü baskı uygulaması sebebiyle yatırımcılar tarafından önemli bir faktör olarak görüldü. Bu sayede erken Avrupa seansında, hızını aldı. Yatırımcılar, hisse senedi piyasaları ve ABD tahvil getirileri etrafında oluşan yumuşak risk tonunun, XAU/USD için kayıpları sınırlamaya yardımcı olabileceği yönünde görüş bildiriyor.

Teknik açıdan bakıldığında, altının son bir aydır aşağı doğru eğimli bir kanalda düşüş eğilimi gösterdiği söylenebilir. Bugün meydana gelen değişim, iyi kurulmuş kısa vadeli bir düşüş eğilimine işaret ediyor. Devam eden aşağı doğru kırılmanın bir uzantısı için yatırımcıların umutlarını destekliyor.

XAU/USD Büyük Desteği Yönlendirebilir

Daha fazla değer kaybeden hareket için konumlandırmadan önce kanal desteğinde sürekli atılım beklemeyi mantıklı kılıyor. XAU/USD paritesi, daha sonra 1675-70 $’lık yatay desteği test etmeye yönelik düşüşü hızlandırabilir. Buna bağlı olarak 1600 $ görüntüsünün ortasına yakın bir sonraki büyük desteği yönlendirebilir.

Öte yandan 1721-23 dolarlık bölge civarında günlük en yüksek seviyeler, şu an da bir engel olarak hareket edecek gibi görünüyor. Bu hareketi, 1740 $’lık arz bölgesi yakınındaki direnç izliyor. Gün içerisinde oluşan bu direnç temizlenirse, 1760-65 $’lık güçlü destek kırılma noktasına doğru kısa vadeli bir hareket, ortaya koyabilir.

Yatırımcılar tarafından atılacak uzun vadeli hamle, XAU/USD’yi 1800 $ işaretine geri dönmesine sebep olacaktır . Bunun yanında, ilerleyen saatlerde herhangi bir olumlu hareketin, şu anda 1809-10 $ bölgesi civarında olan trend-kanal direncinin yakınında sınırlı kalması daha mümkün görünüyor.

XAU/USD Grafik İncelemesi

xauusd paritesi temkinli davraniyor1 - XAU/USD Paritesi Temkinli Davranıyor

İzlenebilecek Teknik Seviyeler

xauusd paritesi temkinli davraniyor2 - XAU/USD Paritesi Temkinli Davranıyor

Yatırımlarınızdan en iyi kazancı elde etmek istiyorsanız piyasalardaki son gelişmeleri ve ürünlerin durumu hakkında bilgileri, web sitemizde bulunan Haber kategorisinden takip edebilirsiniz.